Det är glitter och ljus överallt...Jag kan bli trött på allt och längta bort...Svåra tider närmar sig och Herren vill föra oss till Hans närhet.
Folk söker något hela livet,hunger och törst...
Vi skapades med en törst som var avsedd att bli fylld av Gud. Varför är vi ständigt törstiga? Det
beror på att det är lättare för mänskligheten att lita på någon vi kan se, och oundvikligen på en punkt eller så kommer de andra alltid att göra oss besvikna.
Detta är ett problem inte bara i samhället utan också inom församlingen. Folk kommer att höra predikan; kören sjunger och bönkrigarna ber. Dessa saker borde vara ett
översvämning av vår ankomst för att träffa Gud och att tjäna honom i församlingen inte tvärtom.
När vi sätter människan på Guds plats
blir vi alltid besvikna. Besvikelse leder till sår som bygger murar. Det som saknas i allt detta är Guds frid som vi bara får från vår Skapare. Han är den i vars bild vi skapades; fördes in i denna värld med Hans
plan och syfte för våra liv. Det är inte en återgång till religion utan en återkomst till Gud som mänskligheten behöver.
Vi måste
vara anslutna till Herren så att vi inte förlorar vem vi är i honom.
Allt som Jeshua gjorde på korset var så att Anden kunde komma
och vila i dem som tror på honom. Johannes 16: 5-11
1
Thess 5:13 | Visa dem den största kärlek för det arbete de gör. Håll frid med varandra. |